Vis vogn | Tøm vogn | Til kassen  | Antal:0  | Pris:DKK 0,00     

Hvordan foregår Kranio-Sakral Terapi

Behandlingsformen består af forskellige teknikker, der alle har ”det blide tryk” til fælles. Det vil sige, at terapeuten med meget let hånd og blide fingre trykker eller masserer specielle steder på klientens hoved, nakke, ryg og korsben.

I mange tilfælde vil klientens bækken, ryghvirvler og nakkehvirvler være skæve. Det kan begrænse KST behandlingens effekt betydeligt. I givet fald vil terapeuten først rette disse knogler. Også den behandling er kendetegnet ved ”det blide tryk”.

Det er i øvrigt yderst behageligt at modtage en KST behandling. Klienten vil opleve en dyb form for afspænding. Ikke mindst, når terapeuten giver sin klient det såkaldte ”stillepunkt” – en lille let søvn som en dvaletilstand, hvor kroppen slapper 100 % af.

Under behandlingen ligger klienten på en briks, typisk på ryggen og med tøj på. Ved opretning af bækken, ryg- og nakkehvirvler ligger klienten både på ryggen og på maven, og med løs/afført skjorte eller bluse. Børn og især spædbørn kan også modtage behandlingen siddende eller båret – af pårørende eller terapeuten.

En behandling varer typisk 1 time for voksne, ½ time for børn og 20 minutter for babyer. Behandlingens effekt kan normalt opleves allerede efter første behandling. I mange tilfælde vil 2-3 behandlinger gøre underværker. Og flere behandlinger afhængdig af klientens tilstand.

KST AKADEMIET A/S
SØNDERGADE 15 - 8600 SILKEBORG
86 81 86 86

Copyright © IKKE AKTIVERET LICENS - All Rights Reserved.

CMS - Content Management System by Media2.